Próchnica. Małe kompendium.


Wpis ten powstał z myślą o czytelnikach, którzy poszukiwali informacji na temat próchnicy w jednej z moich publikacji. Postanowiłam poszerzyć to zagadnienie i odpowiedzieć na najczęstsze wyszukiwania. Mam nadzieję, że temat rozwieję wasze wątpliwości raz na zawsze, a co za tym idzie spowoduję świadomą i odpowiednią profilaktykę dentystyczną.

Z racji, że nie czuję się w tej dziedzinie specjalistą (z medycznego punktu widzenia) przeprowadziłam kilka rozmów z naszą dentystką. Reszta wiedzy wynika z prywatnych zmagań z tematem próchnicy u mojej córki.

Przed wami zatem: próchnicowe kompendium wiedzy.

Wasze najczęstsze wyszukiwania:

- Czym jest próchnica?
- Co robić z próchnicą?
- Czy uda się zahamować próchnicę butelkową?
- Czy próchnicę można wyleczyć?
- Czy trzeba chodzić do dentysty?
- Czym smarować zęby?
- Fluoryzacja zębów z próchnicą u dzieci.
- Czy można samemu wykonać lapisowanie?
- Lapisowanie czy ozonowanie?

Poniżej znajdziecie wszystkie odpowiedzi.

- Czym jest próchnica?

Próchnica z medycznego punktu widzenia polega na demineralizacji i rozpadzie twardych tkanek zęba. W powstałym ubytku dochodzi do zakażenia miazgi zęba. Nieleczona przypadłość często prowadzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych i zęba, aż w końcu dochodzi do jego obumarcia.

Do najczęstszych przyczyn próchnicy należą:

- nadmiar cukrów obecnych w jamie ustnej
- wrażliwość zębów na działanie szkodliwych substancji
- brak odpowiedniej higieny jamy ustnej
- uwarunkowania genetyczne (aktualnie prowadzone są badania, nad genetycznym uwarunkowaniem próchnicy zębów w celu lepszego zrozumienia procesu rozwoju oraz poprawy prognozy, zapobiegania i leczenia tej choroby).

Objawy próchnicy:

- wrażliwość na wysokie i niskie temperatury.
- wrażliwość na smak kwaśny i słodki.
- bolesność przy szczotkowaniu
- plamka próchnicowa, można ja rozpoznać po kredowobiałym zabarwieniu. Po jakimś czasie plamka ciemnieje.
- ubytek próchnicowy- zębina ulega zmiękczeniu, a tym samym ubytek się powiększa. Często może to przypominać zwykłą dziurę w zębie.

- Co robić z próchnicą?

Przede wszystkim kompleksowo leczyć i wyjątkowo dbać o higienę jamy ustnej bez względu na stadium próchnicowe.

- Czy uda się zahamować próchnicę butelkową?

Próchnicy niestety nie da się zatrzymać. Należy jednak podkreślić, że w początkowym stadium leczenie może obejść się bez użycia wiertła i być mało inwazyjne.

-Czy próchnicę można wyleczyć?

Próchnicę przede wszystkim trzeba leczyć. W tym celu niezbędna jest konsultacja dentystyczna. Według zapisu polskiego prawa wszystkim ubezpieczonym przysługuje bezpłatne, leczenie próchnicowej choroby zębów. Dla pełnego wyleczenia niewielkich ubytków konieczne jest też przestrzeganie w domu ścisłych reguł profilaktyki próchnicy i higieny jamy ustnej.

-Czy trzeba chodzić do dentysty?

Wizyty kontrolne powinny odbywać się raz na pół roku w celu zachowanie odpowiedniej opieki dentystycznej, a tym samym szybkiego wykrywania wszelkich nieprawidłowości.
Jeśli chodzi o dzieci: przyjmuje się, że pierwszą wizytę u dentysty warto odbyć już z niemowlęciem, które ma cztery ząbki (górne i dolne „jedynki”). Ale tak naprawdę w praktyce większość rodziców pojawia się u stomatologa, kiedy dziecko ma już wszystkie ząbki mleczne, czyli zwykle tuż przed jego drugimi urodzinami. To dobry czas na zapoznawcze spotkanie dziecka z dentystą.

- Czym smarować zęby?

Jednym z najlepszych specyfików, które nie tylko uśmierzają ból, ale i dobrze działają we wstępnym stadium próchnicy jest pasta tooth mousse. Jest to pasta, która wzmacnia, ochrania i uzupełnia, inaczej nazywana:płynnym szkliwem. Należy jednak stosować ją zgodnie z zapisem w ulotce, w przeciwnym razie może wywołać więcej szkody niż pożytku.

- Fluoryzacja zębów z próchnicą u dzieci.

Fluoryzację stosuję się tylko w przypadku zdrowych zębów.(Fluoryzacja polega na nałożeniu na powierzchnię zębów fluoru w postaci pianki, żelu lub lakieru). Jeśli zęby zaatakowane są już procesami związanymi z próchnicą, stosuje się lapisowanie, ozonowanie lub laser.

- Czy można samemu wykonać lapisowanie?

Nie można samemu podejmować się żadnych prób wykonania takiego zabiegu w domu czy też w wątpliwych gabinetach świadczących usługi dentystyczne.

- Lapisowanie czy ozonowanie?

Metoda lapisowania coraz częściej odchodzi do lamusa. Jest to nie tylko zabieg nieprzyjemny, ale daje, mimo że skuteczny to nieestetyczny efekt. (Zęby pokryte azotanem srebra przyjmują czarny odcień i wyglądają jeszcze gorzej niż przed zabiegiem). O wiele więcej dobrych opinii można usłyszeć o ozonowaniu zębów. Ozonowanie zęba z próchnicą pozwala bowiem na jego całkowite wyleczenie w przypadku niewielkich ubytków. Przy dużej ilości próchnicy działa wspomagająco (skraca czas wiercenia) w trakcie standardowego leczenia polegającego na opracowywaniu i wypełnianiu ubytku próchnicowego.
Warto podkreślić, że zabieg ozonowania w porównania do lapisowania jest całkowicie bezbolesny i krótkotrwały.


Jeśli jeszcze jakaś kwestia was niepokoi, możecie zawsze skontaktować się mailowo lub zostawić pytanie w komentarzu. Pamiętajcie jednak, że nikt nie zaserwuje wam lepszej pomocy niż profesjonalny dentysta czy pedodonta.

3 komentarze :

  1. O, to ozonowanie spoko brzmi. Orientujesz się, kto w naszej okolicy robi dzieciom? Czy raczej w każdym gabinecie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z tego co wiem, nie robią tego w każdym gabinecie. Decyzję podejmuję dentysta we wstępnej diagnozie :) Na pewno zabieg wykonują Artyści uśmiechu i w Dentolandii :)

      Usuń

Panna mi i jej zabawki © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone.